آسیب شناسی نظام بانکی کشور

·        ارسال شده توسط فرشید مهردادی کجاباد

 وضعیت بیمار نظام بانکی کشور

در چند سال اخیر متاسفانه ما شاهد هستیم که نه مردم و نه کارگزاران اقتصادی می توانند از بانک سود ببرند و نه خود بانک ها اما به راستی چرا وضعیت اینطور شده که وقتی فردی برای تامین اعتبار لازم برای فعالیت اقتصادی خود به بانک ها مراجعه می کند با دست رد بانک ها به واسطه ی هزاران بهانه روبرو می شود و در نهایت دست خالی از بانک خارج شده و از فعالیت اقتصادی خود که می توانست هم برای خود اشتغال زایی کند وهم احتمالا برا ی دیگران منصرف می شود .

از منظر بسیاری از کارشناسان این حوزه و همین طور خیلی از مسئولین حوزه بانکی از جمله مسئولان بانک مرکزی اگر نظام بانکی کشور به همین منوال جلو برود احتمالا بانک ها با ورشکستگی روبه رو خواهند شد که این مطمئنا کوهی از مشکلات را هم بر سر مردم و هم بر سر اقتصاد کشور وارد خواهد کرد که باید هرچه زود تر فکری به حال وضعیت خراب بانک ها در کشور شود.

یکی از عمده دلایل اصلی مشکلات نظام بانکی کشور عدم توجه کردن به مقوله مدیریت ریسک در بانک است .

اما به راستی مدیریت ریسک در نظام بانکی یعنی چه و همین طور ریسک هایی که بانک ها با آنها روبرو هستند چه چیزهایی هستند که ما باید آنها را مدیریت کنیم ؟

بانکها به دلایل ساختاری فعالیت خودشان مواجه به چهار نوع ریسک عمده هستند که این ریسک ها از قرار زیر هستند:

1.ریسک اعتبار:

یعنی به زبان ساده ریسک ناشی از اعطای تسهیلات کوتاه مدت و بلند مدت به فعالین اقتصادی و مردم و دولت

متاسفانه در نظام بانکی کشور به این ریسک ها جز از اندکی از بانک ها توجه کافی نشده چرا که اگر می شد بانک ها الانه با این حجم از بدهی معوق و مشکوک الوصول روبه رو نمی شدند . طبق آمارهای انتشار شده از طرف مسئولان دولتی بزرگترین بدهکار بانکی در اقتصاد کشورمان دولت و بنگاه های شبه دولتی یا به اصطلاح خصولتی ها هستند که باعث شدند در بسیاری از بانک های کشور حتی حجم این بدهی ها به بانک ها از سرمایه این بانک ها هم بیشتر رود که مطمئنا این دردسر ساز خواهد شد .

2.ریسک نقدینگی:

یعنی این که بانک ها به منظور ایفای تعهدات خودشان قادر به نقد کردن دارایی های خود باشند.

امروزه خیلی از مردم حداقل یک حساب بانکی را دارند که عمدتا از نوع سپرده است که بانک مکلف هستند در زمان مورد نیاز این سپرده ها را هرزمان که مردم می خواهند به آنها پس بدهند.

اما معمولا بانکها به منظور اینکه بتوانند این تعهدات را به خوبی پاسخ بدهند تا بدنام نشوند اقدام به سرمایه گذاری در فعالیت های مختلفی مثل مسکن و بنگاه داری و غیره می کنند که این نوع از سرمایه گذاری ها چون خودشان مواجه با ریسک های زیادی هستند پس بانک ها را دچار ریسک می کنند . اما نکته که قابل گفتن است این است که با توجه به وضعیت رکوآلود اقتصاد کشور در این بخش بانک ها خود به خود در این بخش ها با مشکلات زیادی روبه رو شده اند که ممکن است در آینده برای خیلی از مردم مشکل ایچاد کنند .

منابع دیگر ایفای این تعهدات از محل باز پرداخت تسهیلات اعطایی و استقراض از بانک مرکزی است.

3. ریسک بازار:

بانک ها امروزه دراقتصاد کشور با اجازه بانک مرکزی و همبن طور شورای پول و اعتبار می توانند به منظور فرار از تورم و نرخ بهره  بخشی از سرمایه خودشان را به صورت اوراق قرضه یا دیگر دارایی ها مثل ارز و سکه و سهام و مثل اینها داشته باشند که با توجه به این که این نوع از داریها هم تحت تاثیر ریسک های بسیار زیادی هستند پس یک منبع مهم ریسک دیگر برای بانک ها ی این نوع از دارایی ها هستند .

4.ریسک عملیاتی :

این نوع از ریسک ها بیشتر برمی گردد به جنبه ذاتی فعالیت بانک ها که خطراتی مثل سرقت، اختلاس، اختلال اینترنتی و غیره که بانک ها برای کنترل این ریسک ها باید برنامه های اجرای و عملیاتی کارا داشته باشند.

اما مشکل این جا است که مادر بانک های کشور واحدی به نام مدیریت ریسک داریم اما  باز دچار این مشکلات عظیم هستیم به راستی چرا؟

شاید پاسخ این سوال را بتوان به این شکل داد که چون در بانک های کشور ما این واحد ها دارای قدرت لازم نیستند .

یعنی گاهی اوقات فعالیت های رانتی در داخل بانک ها باعث می شود که این واحد ها نتوانند به نحو احسن فعالیت خود را انجام دهند به طور مثال ممکن است که رئیس یک شعبه به واسطه ی آشنایی که که با یک نفر دارد اقدام به صدور مجوز برای اعطای تسهیلات به آن نفر بکند در حالی که واحد مدیریت ریسک این کار را فی نفسه قبول نمی کند .

پاسخ دوم به روز نبودن ابزارهای موجود در این بخش است که شاخص های جهانی کاملا این حرف را قبول می کنند.

اما در پایان باید به این نکته اشاره کرد که اگر بانک ها به این منوال به فعالیت خودشان ادامه بدهند نه اقتصاد کشور ما از رکود خارج خواهد شد و نه مشکلات خود نظام بانکی حل خواهد شد امید است که مسئولان بانکی کشور با یک اجماع همگانی اقدام به رفع این مشکل بزرگ از گردن بانک های کشور بکنند تا اندکی از وضعیت بیمار بانک ها کاسته شود .

 

تحلیل محمود سریع القلم از قراردادهای جدید عربستان با آمریکا

در دولت های مختلف به ازای هر درصد نرخ رشد اقتصادی به طور متوسط چند میلیارد دلار نفت صادره شده؟

بررسی نرم وضعیت فولاد در سال 96

ها ,بانک ,ریسک ,کشور ,های ,بانکی ,بانک ها ,نظام بانکی ,بانکی کشور ,است که ,به این

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

iranguitar networkiran kaktoos62 نگاره ی یاس Wholesale NFL Jerseys Save Up 50% off, Many Unique Design We Can Offer. bhujfaisnortar From M دنیا جهانبخش tearx bahamapp